2009. december 29.

Alkotmányellenes a családi pótlék megadóztatása

Egy korábbi  bejegyzésemben olvashattátok, hogy szeptember 01-i hatállyal a családi pótlék adómentes jövedelem helyett adóterhet nem viselő járandóságnak minősült.Valamint változott az is, hogy a családi pótlék a gyermeket nevelő két szülőt fele-fele arányban illeti meg, tehát adózni is így kellett utána. Így tehát párunk nettója valószínűleg csökkent az elmúlt párhónapban.

December 15-én viszont az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélte meg a fentiekben bemutatott törvényt, és visszamenőleges hatállyal megszüntette azt. Ez azt jelenti, hogy az eddigiekben levont többlet személyi jövedelemadó visszajár majd, azonban elmondták azt is, hogy a többlet levonásra kerülő adó kamatainak kiszámítása többe kerülne, mint maga a kamat, ezért a kamatokat nem kapjuk vissza, csak a plusszba levont adót.

(Bezzeg, ha mi tartoznánk az államnak, fillérre pontosan és felfelé kerekítve behajtanák rajtunk a késedelmi kamatot, amit a jegybanki alapkamat kétszeresével számilnánkak ki!). Na de ne legyünk elégedetlenek! Örülnjünk ennek is! Hiszen ezzel eltörölték a családi pótlékra eső adót! Hogy ezek milyen rendesek!! Perze nem rajtuk múllott! Köszönjük, Alkotmánybíróság!

Úgy hallottam, hogy ezt a többletkét levont adót a jövő évi személyi jövedelemadó bevallásban tudjuk visszaigényelni, amit leghamarabb 2010. március 01-jén küldhetünk be az APEH-nak.

2009. december 27.

Mik a szülés megindulásának jelei? - GYIK

Mikor már a kilencedik hónap vég felé jártam, és megnyugodtam, hogy már nem lesz korszülött a babám, sajnos újabb kétségek fogtak el. Utána azon aggódtam, hogy:
Honnan tudom, hogy megindult a szülés?
Mik a szülés megindulásának biztos jelei, tünetei?
Honnan tudom, hogy ezek nemcsak jóslófájások?
Miben különbözik a jóslófájás és a vajúdás - az igazi szülési fájások?
Milyen gyakrn jelentkezn ek a fájások és meddig tartanak?
Mit jelent, hogy 10 percesek a fájások? (addig tart, vagy annyi az idő közötte?)
Egyáltalán mikor kell elindulni a kórházba?
Mikor hívjam fel az orvost?


Mert nyilván attól is fél az ember, hogy esetleg nem ér be időben a kórházba, de az is elég kellemetlen, ha azt mondják a nővérek, vagy szülésznő, hogy ez még nem fájás, menjen nyugodtan haza... Nos teljes biztonsággal ezek a kérdések nem megválaszolhatóak. Egyes nőknél ugyanis alig pár óra a vajúdás, míg másoknál 12-16 órát is eltarthat. De alapvetően az alábbiakat jegyezném meg:


A terhesség végső jelei - tünetei (ez még nem a szülés kezdete):


A szervezeted az utolsó hónapban fokozatosan felkészül a szülésre, mely egy hosszú folyamat.
- a méhnyak elvékonyodása, és tágulása (orvosi vizsgálat során megállapítható tünet)
- a kismama hasa leszáll, a baba koponyája beilleszkedik, mely először szülőknél 2-4 héttel előtte is megtörténhet, másodszor szülőknél ez egybeesik a vajúdás megindulásával
- a hízás fokozatosan megszűnik, esetleg csökken a testsúly
- fáradékonyság még nagyobb mértékben, mint eddig
- fészekrakó ösztön (egyeseknél)
- a hát alsó részének folyamatos fájdalomérzete, nyomásérzet a medencében
- sűrűbb hüvelyváladék
- nyákdugó eltávolodása .Ez egy véres, kocsonyás váladék, mely a méhszáj tágulása miatt eltávozik. Ez lehet 1-2 héttel a vajúdás előtt is, vagy azzal egy időben is)
- jóslófájások erősödése
- hasmenés (egyes nőknél a szülés megindulásának jele is lehet, mely előtte 1-2 órával jelentkezhet)


Még mindig nem a szülés megindulásának a jele, tünete:


  • vannak fájások, de azok nem erősödnek, és nem válik gyakoribbá
  • ha nem a hát,hanem a has alsó része fáj
  • csökkennek a fájások, ha a kismama megváltoztatja a testhelyzetét, vagy járkálni kezd
  • ha a méhösszehúzódásokkal a baba is mozgékonnyá válik
  • barnás színű váladék (orvosi vizsgálat vagy szexuális együttlét eredménye lehet)

A szülés (vajúdás) megindulásának jelei, tünetei


  • a jóslófájások egyre gyakoribbak és erősödnek
  • a fájások mozgás, helyzetváltoztatás, járkálás hatására nem enyhülnek, sőt erősebbek
  • fájni kezd a hát alsó része, az átterjed a hasra és alsó végtagokra
  • az összehúzódások hasmenéssel járnak
  • a fájások kínzóbbakká válnak, rendszeresebbek
  • rózsaszín vagy véres váladék
  • megreped a magzatburok (a vajúdások 15%-nál vajúdás előtt megrepedhet a magzatburok, és csordogál vagy ömlik a magzatvíz. Ekkor már hívni kell az orvost. Ilyenkor már NE ülj fürdőkádba, mert a babát nem védi semmi a fertőzésektől. Ha ilyenkor nem jönnek maguktól a fájások, akkor általában megindítják a szülést)
  • Általában azt szokták mondani, hogy ha az összehúzódások 5 percenként jelentkeznek, és 40 másodpercen át tartanak, ideje bemenni a kórházba

Mikor  kell hívni az  orvost:

  • ha úgy érzed megindult a szülés, de még több, mint 3 heted van hátra, ne várj a tünetek erősödésére
  • Ha mér eljött az időd, de nem tudod, mit tegyél....ne várd meg, hogy 100%-ig biztos leszel benne, hogy ez már a vajúdás. Tehát ha bizonytalan vagy benne, nem biztos, hogy az még nem a vajúdás!!!! (remélem, érted, mit akarok mondani)
  • Előre beszéld meg orvosoddal, hogy mikor telefonálj neki! Pl. ha megreped a magzatburok..., vagy ha bizonyos időnként jelentkeznek a fájások 5, vagy 10 percesek
  • ha élénkpiros vérzést tapasztalsz, akkor azonnal
  • ha zavaros a magzatvíz, vagy zöldesbarna foltos
  •  
Általában a gyakorlat szerint a kismamák bemennek a kórházba, ahol a szülész megvizsgálja a méhnyak állapotát, vagy a fájások gyakoriságát, és ők a vizsgálati eredményekkel együtt fogják hívni az orvosodat, hogy megfelelően tudják tájékoztatni)


Oszd meg, mentsd el! - TurboBookmark.com

2009. december 22.

Terhesség hétről hétre 35. hét

Kismama - Terhesség 35. hete

Mostantól fogva a legfontosabb számodra a sok-sok pihenés. Észre kell venned, hogy testednek nagy megterhelést jelent a baba a pocakodban. Lehet, hogy ezt Te nem is érzed, de próbálj minél többet feküdni, lábaidat felpolcolni.

A vizesedés igen számottevő ebben a terhességi szakaszban, a baba nagy súlya miatt egyre lejjebb helyezkedik el a medencédben. Ezzel kapcsolatban jó hírem van, megszűnik a légszomj és a gyomorbántalmak is kezdenek alább hagyni.

Viszont a rossz hír: az alvási nehézségek egyre gyakoribbak. Újabba félóránként kell a WC-re járni. A gyakori vizelési inert ebben a terhességi szakaszban az okozza, hogy a baba lejjebb ereszkedett és a húgyhólyagot mindig nyomja a baba, szó szerint rátelepszik. Próbálj lefekvés előtt kevesebbet inni. Gyakori a zsibbadás és a hátfájás is.

Ha még mindig dolgozol, kezdhetsz csomagolni munkahelyeden. A terhességi gyermekágyi segély (TGYS, vagy TGYÁS) a kismamának 168 napon keresztül jár (ha volt 180 napos biztosított jogviszonyod). Ezt szülés előtt 28 nappal jogosult kivenni. Ez az összeg a bruttó fizetésed 70%-a, de max. a minimálbér kétszeresének a 70%-a. Ebből csak SZJA-t vonnak..... Nos, ez a téma bővebb tájékoztatást igényel, erről írok majd másik bejegyzést

Baba - 35 hetes magzat

A baba esetében a terhesség 35 hetére az összese szerve kifejlődött, most leginkább a zsírrétegek lerakódása a legszámottevőbb és szembetűnőbb folyamat. Főként vállai környékére rakódnak a zsírrétegek, de még mindenhol dundibb lesz. Haja a terhesség ezen szakaszában rengeteget nő, valamint a kezén és lábán is növekszenek a körmök (elérheti az ujjvégeket is). A baba méreteit tekintve egyre nagyobb lehet a különbség a babák között, általában hetente 250 grammot szednek fel, most kb 2,15 g súlyúak lehetnek, és 44 cm hosszúak.


Kapcsolódó cikkek:



Előző hét: Terhesség 34. hét


Következő hét: Terhesség 36. hét

2009. december 21.

Itt a karácsony!

Sziasztok!

A rendszeres olvasók bizonyára észre vették, hogy nem születnek mindennap friss bejegyzések, mint máskor mindig, dehát ez a karácsonyi készülődés engem is "elért" - ajándékok beszerzése, lakás díszítés, advent - hogy a családnak legyen egy kis karácsonyi hangulata.

Most arra gondolok, hogy milyen jó lehet Nektek, akik babát várnak. Mekkora öröm, és még milyen örömök várnak rátok. Visszaemlékszem, hogy az én életem is mennyivel másabb volt, mikor még nem volt baba. Összességében azt mondhatom, hogy nem voltam ilyen boldog, pedig boldog családi életet éltem gyermekként is, és azután is, mióta férjhez mentem. De egy baba kitölti az ember életét....

És ez persze kihat magára a karácsonyra, a szeretet ünnepére is, így az utóbbi évek karácsonya valahogy nálunk is máshogyan alakult. Először terhes voltam, ez a legszebb karácsonyi ajándék, amit nő kívánhat..., a következő karácsonykor már megszületett kislányunk, most viszont már elég nagy lesz ahhoz, hogy az ajándékoknak is örüljön. Amikortól az ember életébe belép a gyermek, onnantól fogva megváltoznak az értékrendek, minden kis apróságnak, ami a gyermekeddel történik, olyan nagyon tudsz örülni....

Ha még dolgozol, és még a mostani karácsonyod is rohanós lesz, azért állj meg egy picit....
Gondolj bele, mekkora szerencséd van, hogy azok közé a nők közé tartozol, akiknek lehet gyermeke... És igen, meg fog változni az életed... És nem mondom, hogy könnyű lesz, mert igenis lesznek nehézségek, de boldogan fogod átvészelni mindegyiket, mert a gyermekedért teheted, érte élhetsz, és ez már magában is boldogság....

Szeretnék Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet Kívánni!!!

2009. december 17.

Terhesség hétről hétre 34. hét

Kismama - Terhesség 34. hete

A kismama egyre többször érezheti a terhesség vége felé, hogy egyre gyakoribban a fájdalmatlan megkeményedések. Ilyenkor a méh 20-30 másodpercekre megkeményedik, de ez teljesen fájdalommentes. Van, aki ezt jóslófájásként emlegeti, pedig ez bár kényelmetlen, de nem fájdalmas, enyhébb összehúzódások, és rövidebbek, mint a szülési fájások. Megindul a tejtermelődés is, melyet az előtej megjelenéséből vehetsz észre. A méhlepény eléri a maximális érettségi fokát, mostmár az elöregedés kezdődik. Egyre jellemzőbb a terhesség ezen időszakában a lábak visszeressége. Kerüld a hosszú ácsorgást, ne tedd keresztbe lábaidat, gondoskodj a minél több pihenésről alátámasztott lábakkal. A héten 300-500 grammos hízás az ideális, ügyelj erre az időszakra, ilyenkor gyakori a kontroll elvesztése.

Baba - 34 hetes magzat

A baba egyre többet lát, érzékeli, ha a kismama sötétről napfényre lép, még hunyorog is. Bőre egyre világosodik, rózsaszínű lesz. A baba méretei (súlya és tömege) egyenletesen nő a terhesség utolsó szakaszában. Most több, mint 2 kg, és kb 42 cm. Immunrendszere teljesen fejlett, miszerint saját maga is ellenáll bizonyos fertőzéseknek. A 34. terhességi hétben a magzatpihe kezd eltűnni a baba bőréről, a magzatmáz pedig egyre vastagabb lesz. A baba már valószínűleg elhelyezkedett fejjel lefelé a medencédben szülésre felkészülve.

Kapcsolódó cikkek:



Előző hét: Terhesség 33. hét


Következő hét: Terhesség 35. hét

Szülés videó 3D-ben

Sok kismama érdeklődik a 3 trimeszterben a szülés után, szeretnének szüléses videókat látni, hogy milyen egy szülés élesben.
Nos nekem az a véleményem, hogy a szülésnek azon része, ami azt mutatja (élőben), hogy a kismamák hogyan szenednek, vajúdnak, teljesen fölösleges megnézni. Ugyanis megmarad benned, ahogyan látod vajúdni a kismamát, szenvedésként raktározódik el az agyadban, és Neked már esélyed sincs máshogyan megközelíteni a szülés folyamatát. Erről írok később egy bejegyzést, hogy hogyan állj hozzá, miként fogd föl..., ugyanis szakadéknyi különbségek lehetnek szülés és szülés között, és csak hozzáállás kérdése a egész.

Most azonban egy olyan szülés videót akarok nektek megmutatni, amit nemrég találtam. Ha arra vagy kíváncsi, hogy hogyan helyezkedik el a baba a méhedben, milyen utat tesz meg szülés közben, minek kell megtörténnie (tágulás, stb) ahhoz, hogy a baba megszülessen, akkor ez a 3D-s videó nagyon hasznos lesz számodra. Mind a természetes, mind a császáros szülést bemutatja 3D-s (animációs) videóban.


2009. december 15.

Terhesség - ultrahang vizsgálatok, leletek értékei

Mit jelentenek azok az adatok, amiket az orvos a terhesgondozási könyvbe ír?
Most ehhez szeretnék egy kis ultrahang lelet magyarázatot adni.

Terhesség alatt szokás szerint minden kismama rendszeresen eljár a terhesgondozásra, ahol az orvos megvizsgálja. A terhesgondozási kiskönyvbe bekerülnek a vizsgálati eredmények, ultrahang leletek, rövidítések, amik rendszerint különböző betűkből és számokból állnak. Azt tapasztaltam, hogy sok kismama azt sem tudja, hogy ezek mit jelentenek. Ezért írom ezt a rövidke bejegyzést, hogy tisztában legyetek azzal, hogy mit jelent a BPD és CX 2000, és társai.


Ultrahang eredmények:


LMP az utolsó menstruáció első napja
AS petezsák
CRL Ülőmagasság, a magzat hossza
BPD a koponya átmérője, fejszélesség - falcsont távolság
THQ mellkas átmérő
FL combcsonthossz
HC fej körfogat
AC has körfogat
NT nyaki redő vastagsága
FHR magzati szívfrekvencia
AFI magzatvíz index
Flowmetria (áramlásmérés):
RI rezisztencia index
PI pulzatilitási index
MVF farfekvés
KPF fejfekvés
EDD by LMP menstruáció időpontjából megállapított szülés
EDD by ultrasound ultrahang alapján megállapított szülés
GA by LMP méretek alapján megállapított terhességi hét
AVERAGE GA méretek alapján megállapított terhességi hét


Méhlepény érettsége:
értékek 0-3 ig terjedhet. Ha 0, akkor teljesen egynemű a méhlepény szerkezete, majd az 1,2,3 értékek esetén egyre érettebb lesz, mészszemcsék jelennek meg, majd egyre nagyobb kiterjedésű a mészlerakódás. 3-as értéknél teljesen érett a lepény.


Méhszáj helyzetének mutatói:
CX 2000: A méhszáj állapotát hosszúságát és nyitottságát jelzi, ezt az értéket az egész terhesség alatt vizsgálják. Ugyanis ha idő előtt kezd kinyílni, az koraszüléshez vezethet, valamint nagyobb a fertőzések esélye is. Ezért lényeges ezt folyamatosan nyomonkövetni. Az első szám a méhszáj hosszát jelzi, 3-1-ig terjedhet, ha csökken, akkor rövidül a méhszáj. A második szám a külső méhszáj, a harmadik a középső méhszáj, a negyedik szám pedig a belső méhszáj állapotát jelzi. Ha ezek a számok értéke 0, akkor zárt, ha 1-es, akkor pedig nyitott.

Nézzünk példákat a méhszáj értékeire, hogy mit jelent(mindent nem sorolok fel, a többit érteni fogjátok):

CX 3000 a méhnyak 3 ujjnyi hosszú, teljesen zárt a méhszáj,
CX 2000 a méhnyak 2 ujjnyi hosszú, teljesen zárt a méhszáj,
CX 3100 a méhnyak hossza 3 ujjnyi, 1 ujjra nyitott a külső méhszáj(1), a középső (0) és belső méhszáj zárt (0),
CX 2100 a méhnyak hossza 2 ujjnyi1 ujjra nyitott a külső méhszáj, a középső és belső méhszáj zárt,
CX 2110 a méhnyak hossza 2 ujjnyi1 ujjra nyitott a külső és középső méhszáj, belső méhszáj zárt,
CX 1110 ugyanaz, mint az előző, de a méhnyak hossza már csak 1 ujjnyi
CX 3111 teljesen nyitott mindhárom méhszáj, 3 ujjnyi a méhnyak hossza,
CX 1111 teljesen nyitott mindhárom méhszáj, 1 ujjnyi a méhnyak hossza.


Oszd meg, mentsd el! - TurboBookmark.com

2009. december 14.

Terhesség hétről hétre 33. hét

Kismama - Terhesség 33. hete


Légzésed még mindig nehézkes, próbálj egyenesen állni és ülni, éjszaka pedig emeld meg a felső testedet több párnával, hogy kicsit lejjebb essen a baba, és ne nyomódjon tejes súlyával a rekeszizmodra, mivel így teljesen elnyomod a tüdődet. Legmegfelelőbb pozíció a baloldaladon való fekvés, mind a baba, mind a saját végtagjaid megfelelő vérellátásához, valamint ez segíti elő legjobban az emésztést is. Terhességednek ez e jele egyébként a 36. héten fog elmúlni, amikor a baba leszáll a medencédbe.
Gyakoriak lehetnek a lábgörcsök, amit elsősorban magnézium ill. kalciumhiány okozhat. Ez ellen egyszerű pezsgőtablettával védekezhetsz, de kérj tanácsot az orvosodtól.
Egyre többet érdeklődsz a babák iránt is, mely természetes dolog. Próbálj barátkozni a feladatokkal, amik rád várnak.
A szülőszoba látogatás egyre elterjedtebb, Te is menj el, ha eddig nem tetted volna. Mi történik a szülőszoba látogatáson? A program egyébként elég hosszú általában, mindenféle eszközt, és helyszínt bemutatnak, amivel szülés közben kapcsolatba kerülhetsz. Ez azért is hasznos, mert már otthon felkészülhetsz gondolatban az eseményekre, és mikor belépsz ezekbe a szobákba, nem ijedsz meg, nem ér váratlanul semmi, és koncentrálhatsz a szülésre. Mindenképp próbálj meg részt venni!

Baba - 33 hetes magzat

A baba a terhesség 33. hetében eléri a 2 kg-os súlyt, és kb. 42 cm. Egyre többet érzed, hogy a baba ritmusosan rugdos. Nos ez nem más, mint a baba csuklása. A baba azért csuklik, mert egyre többet nyel a magzatvízből. A magzatmozgások száma egyre csökken, mert a nap nagyrészt átalussza. Különben sincs már túl sok helye a ficánkolásra, mert egyre kisebb a hely a méhedben.
A magzatvíz mennyisége a terhesség 33. hetében a legtöbb, ami ált. 1 liter.

Kapcsolódó cikkek:



Előző hét: Terhesség 32. hét


Következő hét: Terhesség 34. hét


Oszd meg, mentsd el! - TurboBookmark.com

Magzatmozgások

Amikor pocakodban először megmozdul a picibaba, különös érzés lesz! Persze mindenkinek más és más!

Az elsőterhes kismamák esetében azt szokták mondani, hogy a 20 héten érzik meg először, hogy mozog a baba, azok a kismamák, akik pedig már korábban voltak terhesek, a terhesség 16-17. hetében is érzik. Na, ezt sosem értettem. Hiszen attól, hogy valami még nem volt terhes, attól függetlenül tudja, hogy gyermeket vár. Azt is tudja, hogy meg fog mozdulni - tehát várja, odafigyel, hogy milyen lesz, mikor mozdul meg először! El is mondják neki, hogy milyen érzésekre kellene odafigyelni, és a hasában hol.... Hát akkor hogy a fenébe ne éreznék meg ők is már a 16. hét után a magzatmozgásokat?

Én pl. pontosan 16. hetes voltam, mikor először éreztem valamit a hasam alján.... Persze első este csak sejtettem, hogy lehet, hogy ez a baba.... Aztán a követkeező este is éreztem ugyanazt, majd a következő és következő este is, majd ugyanez az érzés egyre erősödött..... Persze ekkor már biztos voltam benne, hogy a magzatmozgásokat érzem.... Véleményem szerint ez a magzat méretétől és aktivitásától függ, hogy mikor mozdul meg a baba....(ő már mozog korábban is, csak Te nem érzed)

Az első terhes kismamák első kérdése ezzel kapcsolatban mindig az, hogy :
  • Milyen érzés, amikor megmozdul a baba?

Nos, ezt ki hogy érzi.... A leggyakoribb hasonlatok, amiket kismamáktól hallottam, azok az alábbiak:
Mintha halacska fickándozna...
Mintha buborékolna a hasadban valami
Leginkább az egyébként is ismeretes bélmozgásokhoz hasonlít....
Mintha csiklandoznának belülről....

  • Hol lehet érezni, amikor legelőször megmozdul a baba?
A hasad alján, a köldök és szeméremcsont között.... pár centivel a szeméremcsont fölött

Egyes népszokás szerint az is megmutatja a baba nemét, hogy melyik oldalon érezted először megmozdulni a babát....

Magzatmozgási napló
Szokták tanácsolni az orvosok, hogy magzatmozgási naplót kellene vezetni, ahová bejegyezheted a magzatmozgásokat, s így folyamatosan figyelemmel kísérheted Te is a változásokat.

Kétféleképpen lehet ezt végezni:
1. Egy meghatározott időszakban, pl. étkezés vagy zuhanyzás után, vagy amikor aktív a baba, számolj 10 db magzatmozgást, és azt kellene feljegyezned, hogy ez mennyi idő alatt történt meg.

2. Szánj rá naponta egy órát, vagy legalább félórát, és az ezidő alatt megszámolt magzatmozgásokat kell feljegyezni. 1 óra alatt általában ez 10 és 50 közé esik.

A lényeg, hogy a számottevő mértékben lecsökkent magzatmozgások esetén, vagy ha egyáltalán nem érzed mozogni a babát, azonnal és haladéktalanul értesíteni kell az orvost

2009. december 11.

Terhesség hétről hétre 32. hét

Kismama - Terhesség 32. hete

A terhesség 32. hetében méhe egyre inkább növekszik persze a baba növekedése miatt, mely egyre jobban fölfelé nyomja a rekeszizmokat, ez érzékennyé teheti a bordázat alsó részét. Természetes, hogy egyre többet foglalkozol a szülés gondolatával. Fog-e fájni a szülés? Mi fog történni? Mit kell csinálnom? Meddig tart a szülés? Egyre többször érzel méhösszehúzódásokat, s felmerül benned, hogy ez már a szülés-e? Mindezekre a kérdésekre egy később (de hamarosan) elkészülő bejegyzésben válaszolnék, a GYIK-FAQ (gyakran ismételt kérdések) szülés témakörben. Előzetesen csak annyit, hogy a szülésre tudatosan készülő kismamák sokkal könnyebben vészelik át a vajúdást, mint azok a kismamák, akik nem látogatnak semmiféle szülésre felkészítő tanfolyamot, vagy foglalkozást.


Baba - 32 hetes magzat

A baba mérete a terhesség 32. hetében 1,6 kg, hossza eléri a 40 cm-t. A baba arányaiban tekintve teljesen hasonlít a születéskori arányaihoz, bár most még vékonyka. Tüdeje teljesen kifejlett, ha most születne meg, nagyon jó esélyei lennének az életben maradáshoz. Nagyobb problémát az jelentené, hogy a hőháztartásához nincs még elég zsírréteg a bőre alatt, ezért még inkubátorba kerülne. A baba mozgása egyre erőteljesebbek, néha kellemetlenek is lehetnek főleg, ha a lábacskái beakadnak a bordák közé. Ilyenkor próbálj kinyújtózkodni, helyet adni neki, hogy a lábai kikerüljenek onnan.
Az orvos mindig vizsgálja, hogy a baba fejjel lefelé helyezkedik-e el. Ha nem, általában megpróbálják megfordítani, de a döntés orvosfüggő.

Kapcsolódó cikkek:



Előző hét: Terhesség 31. hét


Következő hét: Terhesség 33. hét

2009. december 8.

Terhesgondozás - orvosi vizsgálatok terhesség alatt

Mint említettem már, meg szoktam nézni, hogy a Google milyen hirdetéseket tesz ki az oldalamra, hogy megnézem, hasznosak-e. Találtam egy tényleg érdekeset a terhesgondozásról a Géndiagnosztika hirdetésében. Én megpróbálom a lényeget kiemelni, de ha érdekel titeket, katt oda a lap bal oldalán általában megtalálod a Géndiagnosztika hirdetését.

Maga a terhesgondozás nemcsak az orvossal való találkozásokat és az orvosi vizsgálatokat rejti magában, hanem ide tartozik a védőnővel történő folyamatos kapcsolattartás, védőnők által elvégzett és elrendelt  tesztek, laborok, mérések, és ellenőrzések.

Az hogy mikor milyen vizsgálatokat szükséges elvégezni, azt a terhesség ideje, valamint a kismama életkora, az esetleges kockázati tényezők, és a vizsgálati eredmények határozzák meg. Általánosságban azonban megállapíthatjuk, hogy az első hónapokban havonta kell orvoshoz menni, majd az utolsó hónapban hetente, s végül a szülés időpontjának elteltével naponta, kétnaponta. Védőnővel szintén havonta, majd az utolsó hónapban hetente kell találkoznod.

Milyen orvosi vizsgálatokra kerül sor terhességed alatt?

Koraterhességi ultrahang vizsgálat:
Sok kismama kérdezi, hogy ha pozitív lett a teszt, mikor menjen orvoshoz. Általában a terhesség 6.-7. hetét szokták javasolni, mert ekkor már megállapítható a terhesség, ultrahangon is látható a terhességre utaló petezsák, valamint, hogy a magzat jó helyen van-e, (nem méhen kívüli terhesség, ikerterhesség).

A védőnő elrendeli az első labor vizsgálatot is, ahol teljes vérképet, és vizelet, vércsoport vizsgálatot kér, RH negatív anyáknál ellenanyag vizsgálat, koleszterin és triglicerid szint ellenőrzés.

Ultrahang - 10 héten: Megfelelően fejlődik-e az embrió, megállapítható az ikerterhesség, látható a szívműködés.

A 14. terhességi hét körül javasolt az első genetikai vizsgálat (kombinált teszt) Az orvos most is, mint később is valamennyi ultrahang alkalmával mindig ellenőrzi a baba szívműködésést, és a megfelelő növekedési ütemet.

16. hét körül: AFP vizsgálat - vérvétellel meghatározható, fejlődési rendellenességek kiszűrésére alkalmas vizsglat (pl. nyitott gerinc), Erről bővebben az AFP vizsgálatról szóló bejegyzésben.

18. heti ultrahang - az orvos megkapja az AFP eredményeket - s egyúttal a második genetikai rendellenesség-szűrő ultrahangra is sor kerülhet. Megméri a BPD-t (baba fejének átmérője) ezt a terhesség végéig mindig ellenőrzi, ez jelzi majd, hogy kb. mekkora súllyal fog születni a baba. Ellenőrzi a fej kerületét, has és comb méreteket. A belső szerveket és felépítésüket, főként a szív és kamrák, billentyűk, az agyat, a szájpad és ajkak épségét, valamint gyomor, vese, belek, s minden lényeges dolgot. A baba neme is megállapítható.

22. heti ultrahang - általános szűrő vizsgálatok

26. héten terheléses vércukor vizsgálat a terhességi diabétesz kialakulásának kiszűrésére

30. hetes terhesség orvosi vizsgálat: ekkor javasolt a 4D-s ultrahang élkészítése, magzat megfelelő növekedése és méhlepény megfelelő működése

33. hét: Még szintén javasolt a 4D-s ultrahang, általános vizsgálatok

Az utolsó hónaptól hetente javasolt a vizsgálatok elvégzése

.36.-40 hét: hüvelyvizsgálat során a méhszáj zártságának és a méhnyak hosszának ellenőrzése. Vannak orvosok, akik a terhesség alatt valamennyi orvos-beteg találkozáskor megvizsgálják ezeket az értékeket.
Mostantól minden héten elvégzik a CGT vizsgálatot a magzat szívműködését és a méhösszehúzódásokat ellenőrzik vele, valamint a méhlepényt, hogy elegendő oxigénnel látja-e el a magzatot.

40. hét után: A CTG vizsgálatokat minden másnap elvégzik. A méhszájba vezetett cső segítségével ellenőrzik a magzatvíz színét - ezt nev ezik amnioszkópiának.

Bevallom, hogy az én orvosomnál ez egy kicsit másképp alakult. Ezeket a vizsgálati módszereket, mint említettem a Géndiagnosztika honlapjáról foglaltam össze, náluk ez lehet a bevett és megszokott vizsgálati rend. Eg másik bejegyzésben leírom, hogy nálam valójában mik történtek ettől eltérően, milyen vizsgálatokat végzett a nőgyógyászom, és az értékek, amiket a kismama könyv embe beírtak, miket jelentettek (ugyanis tapasztalatból tudom, hogy a kismamák kis százaléka kérdezi meg, hogy mi mit jelent - főleg azokat nem tájékoztatják kellő képpen, akik nem tudnak magánrendelésre járni, saját orvost fogadni)

2009. december 6.

Szoptatás - amit Te is megtehetsz

Miután megszületett kisbabám, a legfontosabb cél számomra az volt, hogy mindent nagyon jól csináljak. Ezek közül is az elsődleges az volt, hogy tudjak szoptatni, tehát legyen tejem. Ebben szeretnék Neked is segíteni. Elmondok egy-két tippet, hogy mit tudsz tenni annak érdekében, hogy legyen sok tejcsid.

  • Szoptatós tea:
Már jó előre felkészültem! Olvastam róla, hogy a szoptatós tea tényleg nagy mértékben megemelheti a tejtermelődést. A kórházba vittem magammal szoptatós tea filtert, és literszámra ittam a szoptatós teát. Én kétféle terméket is kipróbáltam, a laktoherbet és a fitolacot is. Nekem sokkal inkább a fitolac jött be, de ez egyén függő. A lényeg, hogy próbáld ki mindkettőt, és próbáld megfigyelni a különbséget. Az íze először nem jött be, de aztán teljesen megszoktam.
Tipp: mivel rengeteg teát kell majd meginnod, próbáld meg minél kevesebb cukorral inni. Én fokozatosan váltottam ki a cukrot az édesítővel, és ezt később is megtartottam. Utólag belegondolva valószínűleg rengeteg pluszkilótól mentettem meg magam ezzel.

  • Mellgyulladás
 Nagyon megkeserítheti az elős napokat! Nagyon fontos ezt elkerülni. Van, aki szerint a mellgyulladás rosszabb, mint a szülés....
- Amire felhívták figyelmemet, hogy a mellgyulladást mindenképpen előzzem meg. Ennek érdekében szülés után a kórházban folyamatosan masszírozni kell a mellet, körkörösen. Én sokat zuhanyoztam, s közben próbáltam minél hosszabban masszírozni a melleimet, és be is vált. Szerencsére én meg sem éreztem.

- És amit nem mondtak el: Mellgyulladás később is kialakulhat, nemcsak a tejbelövelléskor. Nálam egy pár hónap múlva jelentkezett, valószínűleg nem teljesen fejtem ki a maradék tejcsit, és belázasodtam. Kezdett csomósodni a mellem, és fájt is. Ismét csak a sok-sok zuhany és rengeteg masszírozás következett, és szerencsére helyre jött (de még hetekkel később is éreztem hogy egy kicsit fáj, és csomós).

  • A tej mennyisége:
- A tejtermelődés a kereslet - kínálat elvén működik. Tehát a tejtermelődés annak ütemében növekszik, ahogyan a kisbaba igénye növekszik. Ezt azonban Te is tudod szabályozni. Tudod növelni. Ha a baba szopizott, le kell fejned a maradékot, minél többet, minél tovább, így arra fogod késztetni a mellet, hogy minél több tejet termeljen. Ezt a lefejt tejet a kórházban oda adhatod a nővéreknek, akik oda fogják adni a babádnak, otthon pedig dátummal ellátva gyűjtheted a fagyasztóban, ami 6 hónapig eláll.

- Amit nekem (szintén) nem mondtak el, és baromira fontos lett volna: (persze lehet, hogy ez nem törvényszerű, de valamennyi kismamatársamnál így volt): Az a tej mennyiség, amit lefejtem 1 hónapig megvolt, utána pedig fokozatosan eltűnt. Pedig én azt hittem, hogy az egész szoptstási időszak alatt rengeteg sok plusz tejem lesz, és bővelkedem majd benne... közben pedig olyan is előfordult, hogy már azt hittem hogy tápszerezni kell majd a babát, annyira elfogyott, de aztán mégis csak ismét "felhoztam" a tejmennyiséget....




Hogy hogyan tudtam ezeket elérni, mi befolyásolja a tejtermelődést és hogyan alakítottam ki a napi ritmust, és hogyan kell a maradék tejcsit lefejni, mind benne lesz a készülő kis szoptatási füzetemben. Saját tapasztalataim mellett rengeteg hasznos anyagot is összegyűjtöttem, hogy egy a szoptatási témát teljesen átfogó kiadványt adhassak Nektek, mert én már tudom, hogy ez mennyire fontos.

Arra gondoltam, hogy ne kelljen ismeretek nélkül belevágnod a szoptatásba, ami szülés után a Te legfontosabb feladatod lesz. .....hogy mivel elsőterhes kismama vagy, vagy az előző terhességed során nem tudtál szoptatni, de most szeretnéd megtudni, hogy nekem hogyan sikerült,készítek egy kis kiadványt, ami a segítségedre lehet....

Ez a kis füzet terveim szerint nemsokára elkészül. A teljes szoptatási témakört átfogja és nemcsak saját tapasztalatokra épül..... A kiadvány ára is nagyon kedvező a többi ilyen témájú könyv árának szinte fele, de a végső árat majd csak ezután alakítjuk ki (a költségek ismeretében).

Ha úgy gondolod, hogy igényt tartanál majd rá, írj a megjegyzés rovatba egy nevet, és hogy nyomtatott vagy e-book formában kéred, (csak én fogom látni, nem lesz látható a többiek számára, mert úgy van beállítva, és ez még nem minősül megrendelésnek - csaka nyomtatás száma miatt lenne lényeges). Ha ezt megteszed, árengedményt kaphatsz ebből a kiadványból. A többiek számára viszont  akik nem jelzik előre vásárlási szándékukat, teljes áron fogjuk értékesíteni a kiadványt.

2009. december 5.

Terhesség hétről hétre 31. hét

Kismama - Terhesség 31. hete


Mostantól a kismama teljesen elnehezedik, lelassul. A baba hetente 200 grammot hízik, a kismama 400-at. Méhe teljesen megnő, nagy lesz a helyszükséglete odabenn, összepréseli a többi szervet, gyakori a légszomj is. A kismama szervezetében elkezd termelődni a relaxin nevű hormon, mely a medence ellazításáért felelős szüléskor. Ez az a hormon, amiért a kismamák jellegzetes billegős járásmódját is okozza.

Baba - 31. hetes magzat

A baba már másfél kg, helye egyre kevesebb a kismama méhében, ezért egyre kevesebbet mozog. Összegömbölyödik, álla a mellkasán van, keze teste előtt keresztben van, lábai felhúzva, szintén keresztezve. Mostanra biztosan megfordult a baba. A babák 96%-a fejjel lefelé fekszik, de 4%-uk farfekvéses. Ezekben z esetekben az orvosok megpróbálják őket megfordítani, hogy születéskor fejük bújjon ki először.
A pupillája reagál a fényre. Az utolsó időkben a tüdő és az agy fejlődik, viszont rohamosan.

Tipp: ha gondolod, pakold össze a kórházi csomagokat is (tudod, kettő kell belőle), mert az elkövetkezendő hetekben már előfordulhat a szülés megindulása. A kórházi csomagok összeállításáról szóló cikket itt találod.

Kapcsolódó cikkek:



Előző hét: Terhesség 30. hét

Következő hét: Terhesség 32. hét

2009. december 3.

H1N1 kismamáknál

Sajnos egyre több hír szól arról a TV-ben, hogy újabb kismama kerül az új influenzával kórházba, s ami a legszörnyűbb, hogy megtörtént az első haláleset is a kismamák között.6 hónapos babáját sem tudták megmenteni, s később a kismama is belehalt a szövődményekbe.

Ma újabb kismamáról hallottunk, aki kórházba került H1N1-gyel 21 évesen és 33 hetes terhesen, akit kórházba kerülésekor azonnal megcsászároztak. A baba jól van, állapota stabil, a kismama viszont lélegeztető gépen van, mert nála is fellépett a tüdővérzés szövődménye.

Miért veszélyesebb az új influenza a kismamákra, miért 10-szeres a halálozási arány?

Találtam egy jó kis összeállítást erről az RTL klub portálján.
Ha ellátogatsz ide, többek között az alábbi lényeges ismertetőket találhatod:

  • Miért kell a kismamákat beoltani? címnél Dr. Berncsi György virológus mondja el, hogy miért veszélyesebb az új influenza a kismamákra és hogyan hat a vírus. Elmondja, hogy a vakcina egyáltalán nem árt a magzatnak. Sőt! 6 havi védettséget ad a babának születése után. Javaslom, mindenképp hallgassátok meg!
  • A vitaminok nem védenek a H1N1 ellen

2009. december 1.

Wellness terhesen

Az előző bejegyzéskor szóba került szaunázáshoz szorosan kapcsolódó témakörről is szeretnék írni, ez pedig nem más,mint a terhesség alatti wellness.

Ha van rá lehetőséged, mindenképpen hasznos lehet számodra egy kettesben eltöltött wellness hétvége, ahol csak egymásra figyelhettek a pároddal, pihentek, feltöltődtök energiával, ugyanis nagy szükségetek lesz rá. A baba rengeteg energiádat fogja felemészteni, sok-sok türelemre lesz szükséged, fáradt leszel, és a baba egyébként is meg fogja akadályozni az ehhez hasonló hétvégéket, úgyhogy rajta!

Mikor menjünk wellness hétvégére terhesen?


Az időpont megválasztása lényeges! A legideálisabb időpont a wellness hétvégére a terhesség 3. hónapjától a 7. hónapig számít. Az első trimeszter a rosszullétek miatt nem épp ideális, és emellett ez a legveszélyeztetettebb időszak is, a 7. hónap után pedig már nehézkes és bizonytalan a mozgás, a hosszabb utak sem ajánlottak, és a lábnak sem tesz jót a megerőltetés. Azonban ha ilyen tervetek van, mindenképp kérdezd meg az orvosod véleményét, esetleg ha lát valami kockázati tényezőt (korai vetélés, esetleg idő előtt megrövidült méhnyak, vagy nem teljesen zárt méhszáj), akkor biztosan nem fogja ajánlani. Ellenkező esetben persze nincs semmi akadálya, sőt! A babának is jót tesz, ha az anyukája jól érzi magát, kiegyensúlyozott, és boldog!

Hogyan hat a wellness a kismamákra?

Igaz, kifejezetten kismamáknak ajánlott wellness csomaggal én még nem találkoztam (ami nem azt jeleneti, hogy nincs is) de egy jól megválasztott szálloda nagyon sok kezelést és programot tud nyújtani számotokra.

Nos, mik azok, amik kifejezetten hasznosak a kismamák számára?

  • Úszás- vízigimnasztika: A mozgás terhesség alatt is rendkívül kellemes lehet, megmozgat, felfrissít. Az úszás a terhesség alatt azért is a legmegfelelőbb mozgás a kismamák számára, mert a hízás amúgy is megterheli a csontozatot, gerincoszlopot, izmokat, tehát az egész szervezetet, a vízben végzett mozgással viszont ezt pontosan megakadályozhatod.

  • Pezsgőfürdő, gyengébb vízsugár: Oldja a szorongást, ellazít!

  • Masszázs: A kismamák számára speciális masszázst kell alkalmazni, ami számukra is engedélyezett. Nagyon kedvező a hatása, javítja a vérkeringést, relaxál!

  • Jóga: Ha otthon eddig nem volt rá lehetőséged, mindenképpen ajánlom Neked, hogy próbálj ki egy rövid foglalkozást, s ez alapján eldöntheted, hogy folytatod-e. Egyre több helyen tartanak kismamáknak jógatanfolyamot, mely segíti a kismamákat felkészíteni a szülésre, s kellemesen ellazít.

  • Étrend: Ezzel vigyázni kell! A "bőség" nehogy megtévesszen! Inkább használd ki, tekintsd lehetőségnek egy olyan étrend összeállítására, ami a mindennapokba visszatérve is követendő példa lehet számodra, ami megakadályozza a terhesség alatti túl nagy súlyfelesleg kialakulását. Legyen célod az, hogy az étkezéssel biztosíts a baba számára elegendő tápanyagot az egészséges fejlődéshez.

  • Szauna: Az orvosok többsége nem ajánlja,mi több, tiltja, ugyanis a magzatra és kismamákra a magas hőmérséklet különböző módokon hathat. Vannak viszont ellenvélemények, miszerint az izzadás, és méregtelenítés jó hatással van, de erről bővebben az előző bejegyzésben olvashattok.

Ami tilos:


- Erős vízsugarak
- Termálvíz, (főként ha ismeretlen az összetétele)
- Iszappakolás
- Szárazgőz
- Minden olyan kezelés, amit az orvos megtilt, vagy nem esik jól

Terhesség és szauna - a "másik oldal" véleménye

A minap kaptam egy kommentet a terhesség alatti szauna használatával kapcsolatban. Gondolkodtam, hogy közzétegyem-e. De úgy döntöttem nem, mert rosszindulatú volt, kötözködő, a nevét sem vállalta a kritikájához, s ezzel nem akarom elrontani a hangulatotokat, hiszen ez a blog pont az egymás segítéséről szól. Viszont úgy döntöttem, megpróbálom felkutatni azok véleményét, akik a terhesség alatti szaunázást javasolják.

Mint egy kedves hozzászóló is írta a cikkben, ő Finnországban él, a szaunák hazájában, ahol az orvosok egy szóval sem tiltják a szaunát a kismamák számára. Persze csak mértékkel használják, mert..... de inkább olvassátok el.


Hát hiába kerestem az interneten, olyan orvosi véleményt sokat találtam, akik nem ajánlják, sőt, tiltják, de olyat nem nagyon, akik igen. Ezért is írtam a szaunázásról írt cikkben, hogy minden fajtája tilos. Ugyanis a terhes nők mindegyike máshogyan reagál a magas hőmérsékletre, és nem ajánlatos kísérletezgetni. De hogy kerek legyen a dolog, kerestem, és kerestem.... majd rábukkantam egy nyomtatott női magazinban a "másik oldalon állók" véleményére, mait itt szeretnék összefoglalni. Mégegyszer: ez nem az én véleményem!!!!!!!!
Szóval a szaunázás "előnyei" terhesség alatt:
- pozitívan hat a közérzetre
- az ismétlődő izzadás megakadályozza a vízfelhalmozódást a szervezetben
- izomzat és lékel ellazulása
- vérerek, vérkeringés, vérnyomás szabályozása
- szív működésének teljesítményére előnyös
- a test salaktalanítása a magzat anyagcsere-termékeinek kiválasztását is elvégzi

Ezen hatások miatt a szaunázó kismamáknál kevesebb a terhességi panasz, és könnyebben, gyorsabban szülnek, mint azok a kismamák, akik a terhesség alatt nem használják a szaunát.

Szóval ennyi!

Írjátok meg Ti is véleményeteket a megjegyzések között!

Azt azonban még szeretném elmondani, és már nem egyszer tettem, hogy ez egy olyan blog, ahol a terhességem alatt orvosomtól, védőnőmtől kapott tanácsokat, és az interneten összegyűjtött ismereteket rendszerezem, teszem közzé főként az ElsőTerhes kismamák számára. Megpróbálok minden olyat leírni itt, amit nekem nem mondott el senki, nem hívták fel a figyelmemet, hogy figyeljek nagyon, mit ne felejtsek el, pedig fontos lett volna.... Én kismamatársaimnak ebben szeretnék segíteni csupán azzal, hogy én ezeket már tudom, mert átéltem, számukra viszont ismeretlen, néha félelmekkel teli érzések lehetnek.